Dystrykt (od łac. districtus) to nazwa jednostki administracyjnej, a także okręgu sądowego, wyborczego lub innego, stosowana współcześnie lub dawniej w wielu państwach. Dystrykty mogą być zarówno jednostkami administracyjnymi najwyższego rzędu, jak to ma miejsce na Cyprze (Luksemburgu i Izraelu) jak i niższych rzędów, jak np w RPA i Indiach.
Cypr jest podzielony oficjalnie na 6 dystryktów (okręgów) (gr. επαρχίες), ich nazwy pochodzą od nazw miast, które są stolicami dystryktów:
- Famagusta (częściowo Cypr Północny),
- Kirenia (Cypr Północny)
- Larnaka (w bardzo małej części Cypr Północny)
- Limassol,
- Nikozja (w części Cypr Północny)
- Pafos
W praktyce dwa z nich w całości pod władzą Republiki Cypryjskiej, jeden w całości pod władzą Cypru Północnego, a reszta jest podzielona. Do obszarów pod administracją turecką zalicza się
Kyrenia oraz części dystryktów
Famagusta (większość dystryktu),
Nikozja (ok. 1/3 dystryktu) i
Larnaka (niewielki fragment).
Dystrykty mają charakter bardziej władzy administracyjnej państwowej, rządowej niż samorządowej. Naczelnik dystryktu reprezentuje rząd z Nikozji. Okręgi dzielą się na gminy samorządowe. Istnieje podział na gminy miejskie i wiejskie, dodatkowo tzw. jednostki specjalne, objęte specjalnymi rządowymi programami rozwojowymi. W gminach miejskich: Rada Miejska wybierana przez mieszkańców. Podobnie wybierany burmistrz. W obu przypadkach kadencja 5 letnia. W gminach wiejskich wybierany Zarząd.
Na terenie wyspy znajdują się również dwie brytyjskie bazy wojskowe:
niewchodzące w skład Republiki Cypryjskiej i stanowiące osobne terytoria zależne Wielkiej Brytanii. Do tych baz wojskowych można wjechać obecnie, tylko mając w posiadaniu ważny paszport.